Pacientská rada VZP pomohla

18.08.2014 14:35

Vybrané dechové rehabilitační pomůcky, které používají nemocní s různými poruchami dýchání, budou pro klienty VZP snáze dostupné. Na základě žádosti, která zazněla na jednání Pacientské rady VZP, se pojišťovna rozhodla rozšířit okruh lékařů, kteří budou moci tyto pomůcky předepisovat.

Novinka může usnadnit život zejména pacientům s neurologickými diagnózami, jako je například roztroušená skleróza, svalová dystrofie, myastenie či spinální svalová atrofie.

Doposud mohli dechové rehabilitační pomůcky předepisovat jen lékaři odbornosti alergologie a klinické imunologie, pediatrie, pneumologie a ftizeologie. Od 1. září teď nově budou moci totéž dělat i neurologové a lékaři s odborností rehabilitační a fyzikální medicína.

 V praxi to znamená, že například pacientům s roztroušenou sklerózou, kteří pravidelně navštěvují neurologa, díky tomu odpadne nutnost jít poté ještě k plicnímu lékaři. Nově jim bude moci dechovou rehabilitační pomůcku napsat při kontrole přímo i neurolog.

 Při jednání Pacientské rady požádala o rozšíření okruhu předepisujících lékařů Helena Brůhová, která je předsedkyní občanského sdružení MYGRA. To sdružuje pacienty s diagnózou myasthenia gravis. VZP uznala požadavek za oprávněný a bez průtahů mu vyhověla.

 Jde o další konkrétní přínos Pacientské rady VZP pro určitou skupinu nemocných. Podobně zafungovala třeba žádost zástupců společnosti Parkinson, zda by nebylo možné urychlit u indikovaných pacientů s Parkinsonovou chorobou nasazování speciálního léčiva Duodopa. VZP následně zvýšila částku, kterou platí za tuto léčbu, bezmála o 10 %. To by mělo být dostatečné.

Pacientská rada VZP vznikla letos v červnu. Založila ji společně VZP a obecně prospěšná společnost Koalice pro zdraví. Je to poprvé v historii, kdy některá zdravotní pojišťovna v Česku vytvořila oficiální fórum pro spolupráci s pacientskými organizacemi. Nejen klienti VZP tak získali zastánce, díky kterému mohou přednášet a řešit své podněty a problémy přímo na půdě největší a nejspolehlivější zdravotní pojišťovny.

 

Oldřich Tichý, vedoucí tiskového oddělení a tiskový mluvčí VZPz