Lidé s roztroušenou sklerózou hodlají pokořit Mount Ventoux

09.06.2014 09:22

Z Prahy vyrazila včera do Francie sedmnáctičlenná česká výprava s lékařským doprovodem.

 „Prostřednictvím této charitativní cyklistické akce, která původně vznikla v Holandsku, se snažíme získat pozornost a také peníze na podporu léčby roztroušené sklerózy (RS). Jde o společné úsilí mezi pacienty, zdravotními sestrami, lékaři, vědci a farmaceutickými  společnostmi – cílem je pomoci pacientům žít normální život,“ řekla Aurin Nedbalová, ředitelka Nadačního fondu IMPULS, který pomáhá lidem s RS. 
 
Letos se tato akce koná počtvrté, do letošního roku zdolaly vrchol hory desítky lidí s nemocí. Na vrcholu Mount Ventoux, ve výšce 1912 m. n. m., panují extrémní klimatické podmínky, kvůli kterým se hoře říká Plešatá hlava či Obr z Provence. „Před výšlapem na horu je na místě respekt, v roce 1967 v rámci závodu Tour de France zde položil svůj život bývalý světový šampion Tom Simpson,“dodala Nedbalová. 
 
Loňské zážitky popsala Dana Horáková – účastnice expedice – lékařka z Centra pro demyelinizační onemocnění 1. Lékařské fakulty UK a VFN Praha těmito slovy: „Nic nemohlo být asi silnější než atmosféra, kterou jsme mohli zažít na vrcholu, když dorazil účastník boje s ´Horou´ na trojkolce – jedoucí s čestným doprovodem sanitního vozu jen za pomoci svých paží – a chvíli nato velká skupina pěších RS-kářů a jejich doprovodu, kteří pod vlajkami, držíce se za ruce a navzájem se podpírající zdolávali za společného zpěvu poslední metry k vrcholu. Na některých byla znát velká únava, přesto byla na chvíli zapomenuta díky skoro až frenetickému nadšení, aplausu a povzbuzování všech přítomných.“


Akce, kterou původně založila skupina nizozemských dobrovolníků, letos startuje 6. června a trvá pět dnů. Devět pacientů doprovodí dvě zdravotní sestry a šest lékařů. Akci celoevropského významu podporuje v České republice také společnost Teva Pharmaceuticals ČR.


Stanislava  Beyerová