Podzimní rekondice 16.9. - 22.9.2017

25.09.2017 12:19

     Nastalo září, první podzimní měsíc. Příroda pomalu utichá a připravuje se na zimu. Stromy si začínají oblékat pestrobarevné kabáty. My „Roskaři“ z Rosky Ústí nad Orlicí jsme připraveni na podzimní rekondici, která se uskutečnila v termínu 16. – 22. září 2017. Opět jsme se sešli v penzionu Pastviny na Pastvinské přehradě. 

     Říká se, že v září „slunce ještě září“, ale sluníčko se nám schovalo. Někdy malinko vykouklo zpoza mraku a zase rychle pryč. Nám to však nevadilo, my jsme se nabili energií v létě a nyní jsme vše zúročili na rekondici, zvláště ve cvičení, což je pro nás stěžejní.  

     V sobotu v poledne jsme se sešli, přivítali se vřelým objetím, polibky a úsměvy. Po ubytování jsme poobědvali a po odpoledním klidu nás čekalo první cvičení, a to protahování některých svalových partií, správné dodýchávání a samozřejmě relaxace. Večer jsme si povyprávěli, co je u nás nového, první den rekondice skončil. Každý den jsme dle tradice začínali rozcvičkou. 

     Začíná další den, neděle. Po snídani jsme se sešli v tělocvičně. Paní předsedkyně Hana Pauková nás seznámila s programem, s termíny rekondic 2018. Pak jsme cvičili na podložkách a posilovali zádové svalstvo. Se zády povícero z nás má problémy. Odpoledne nastalo „Překvápko“, přijela paní Olga Jedličková a paní s dcerou, která trénuje králíčky na tzv. „Králičí hop“. Králíčci přeskakují různé překážky, jakoby zmenšený koňský parkur. Bylo to milé překvapení, to jen tak člověk nevidí. 

     V pondělí dopoledne jsme cvičili a odpoledne se zabývali ergoterapií, vyráběli jsme ozdobné věnečky z organzy. 

     Úterní dopoledne proběhla „Jóga smíchu“, kterou cvičí instruktorka paní Lenka Prachařová. Byla za námi již podruhé, tak jsme trošku věděli, co můžeme očekávat. Účel byl splněn, smíchu bylo dost. Odpoledne přijela paní, rehabilitační sestra Libuše Částková, která nám dá vždy pořádně do těla. Cvičili jsme na židlích, zpevňovali břicho, stabilizovali sed. 

     Ve středu nás měl navštívit pan Libor Dadej z firmy DMA, která vyrábí kompenzační pomůcky pro handicapované lidi, to se však pro poruchu auta neuskutečnilo. Cvičili jsme na židlích s overbaly. Po obědě jsme využili celkem příznivého počasí a vyrazili na výlet do Neratova, na poutní místo, kde stojí krásný kostel. Prohlídka proběhla i s přednáškou zdejšího pana faráře. Večer se z nás stali piráti z Karibiku, Malajsie aj. Soutěžili jsme v předvádění a hádání pohádek, povoláních a sloves. Příjemně jsme se pobavili a nasmáli. 

     Týden nám utíká a je tu čtvrtek. Po snídani jsme měli volnou besedu o poznatcích a zkušenostech, jak o medicínských, tak i osobních s naší nemocí – roztroušenou sklerózou. Přijel za námi velmi vážený host, a to paní doc., PhDr. Kamila Řasová Ph.D.. Pečlivě jsme vyslechli její přednášku. Odpoledne se každému z nás individuálně věnovala a polohovala hlavu, hrudník, břicho a nohy do správného sedu a stoje našeho těla. Přednáška s praktickými ukázkami byla pro nás velmi přínosná. 

     Rekondice končí, je tu pátek. Dopoledne jsme zhodnotili podzimní rekondici a už jsme popřemýšleli nad náměty na jarní. Zacvičili si ve dvojicích a relaxovali. Po odpoledním klidu proběhly individuální cviky. Po večeři jsme se rozloučili a rozjeli do svých domovů. 

     Hlavně ať se, jak se říká, ve zdraví se setkáme na jarní rekondici 2018. Všem přeji, i když předčasně, krásné Vánoce a hlavně zdraví, štěstí, pohodu a optimismus v novém roce 2018. Nashledanou v dubnu.